Komplex Logopédiai Vizsgálat​

  • Nem használ bizonyos hangokat (pl.: repülő helyett epülő)
  • Felcseréli a hangokat (pl.: cs helyett c → csiga helyett ciga)
  • Nem tud ejteni bizonyos hangokat (pl. R hangot)
  • Hangokat torzítva ejti (pl.: sz hangnál kidugja a nyelvét)
  • Beszéde elkent, nehezen érthető

A komplex logopédiai vizsgálat keretein belül igény szerint felmérjük a gyermek beszédét, nyelvi készségeit, illetve megfigyeléseket teszünk a kommunikációjával kapcsolatban. 

  1. Anamnézis

Mind a nyelvi, mind a beszéd érintettségénél a vizsgálat első állomása az anamnézis, amelyet a szülővel veszünk fel. Az anamnézis olyan kérdéseket tartalmaz, amelyek a beszéd és nyelvi  fejlődéssel  kapcsolatosak  illetve a családra jellemző beszéd, nyelvi és kommunikációs szokásokra vonatkozó kérdések is megjelennek benne. 

  1. Beszéd vizsgálata

A beszéd érintettségénél három területet térképezzünk fel. Először magát a hanghibát állapítjuk meg, vagyis, hogy mely hang/ hangok használata okoz nehézséget a gyermeknek. Ezt követi a hallási differenciálás vizsgálat, amely keretén belül megállapítjuk, hogy az érintett hang/hangok kivitelezésén túl, érti-e, hallja-e, tudja-e a gyermek, hogy az érintett hangnak/ hangoknak jelentésmegkülönböztető ereje van a nyelvben (például nem mindegy, hogy malom vagy majom). Majd végül felmérjük a beszédszervek állapotát, a légzés működését, a hang minőségét, az ajak- és nyelvműködést és megfigyeljük a nyelésműködést. Így komplex képet kapunk arról, hogy mely hang/ hangok érintettek és megkezdjük a fejlesztést. 

Szakember: Toldi Bíborka, Czikéli Sára